Dansarrangemang

 Svingens dansavslutning
Klagshamns Folkets Hus
Fredagen den 22 mars kl. 18.30
Mer info här!
Välkomna
DF Svingen


OBS! Nerbantad version till enbart källen
Höjdarsvängen

Hallunda Folkets Hus
Borgvägen 1 Norsborg

Lördagen den 23 mars  kl 18.00
OBS tiden
Mer info här!
Välkomna
Mälarhöjdens Dansgille


Onsdagsdans
Norra Sandsjö Bygdegård
27 mars kl. 19
Mer info och dansprogram här!
Välkomna
S
ävsjö Kultisdansare


Kultis i Ramsåsa
Fredagen den 29 mars kl. 19.30
Mer info här!
Dansprogram här!
Välkomna
GDF Vildrosen


Gammaldans
Nävelsjö Bygdegård
Fredagen den 29 mars kl. 19.00-22.30
Orkester: Vetlanda Dragspelsklubb
Mer info här!
Dansprogram här!
Välkomna
Nävelsjödansarna


Gammaldans med vårbuffe´
Slimminge Bygdegård
Lördagen den 30 mars kl. 18
Mer info och anmälan här!
Välkomna
GDV Ystads


Fullbokat
Viggens 45-års jubieleumsdans
Kulturhuset Möllan
Göteborgsvägen 19 Mölndal
Lördagen den 6 april kl.17.30
Mer info och anmälan här!
Välkomna
 
Viggen


Kultisdans
Jämshögs medborgarhus
Lördagen den 6 april kl.17
Dansprogram här!
Välkomna
Holje Folkdansgille


Gammaldans
Erikslunds Bygdegård
Lördagen den 6 april kl. 18
Mer info och dansprogram här!
Välkomna
Ljunits GDF


Kultisdans
Nora församlingshem
Nora
Fredagen den 12 april kl. 19
Mer info kommer!
Välkomna
Gyttorps Folkdansgille


Gillesdansdag
Rävlanda
Lördagen den 13 april kl. 14
Mer info och anmälan här!
Dansprogram här!
Välkomna
Rävlanda dansgille


Kultisdans
Kristallen Nybro
Skärtorsdagen den 18 april kl. 18
Musik: Christer, Berit och Ola
Dansprogram här!
Välkomna
Nybrobygdens gammaldansgille 


Kultisdans
Falköpings Folkets Park
Långfredagen den 19 april kl. 18.00-21.30
Musik: Eva &
Ingvar
Entre`120:- fika ingår
Dansprogram här!
Välkomna
Siws dansgäng


Kultis och Gillesdans
Södra Ljunga Bygdegård
A
nnandag Påsk den 22 april kl. 16
Mer info här!
Dansprogram här!
Välkomna


Kultisdans
Husaren Kumla Folkets HUs
Annandag påsk 22 april kl. 16-20
Mer info här!
Välkomna

Kumla Kultisklubb


Kultisdans
Skurups Folkets Park
Fredagen den 26 april kl. 19.30
Mer info och dansprogram här!

Välkomna
Vänner av gammaldans Ystad


Gillesdansträff
Norrhult
Lördagen den 27 april kl. 15-ca 19
Mer info och anmälan här!
Välkomna
Aclaporten


Kursavslutningsfest
Tallparken Vinslöv
Lördagen den 27 april kl. 18-24
Orkester: Christer Lundgrens Trio
Mer info här
Välkomna

Vinslövs Bygdedansare


Gillesdansträff
Munkedals Folkets Hus
Lördagen den 27 april
Mer info här!

Välkomna


Gammaldans
Dansrotundan Lomma
Lördagen den 27 april kl. 19.30
Ingvar Fasths orksester
Dansordning: 2 moderna 1 gammaldans
Info: 040-546521
Välkomna
GDF Öresund


Vårfest
Flamman Ekeby
Lördagen den 30 april kl. 17.30
Mer info och anmälan här!
Välkomna
GDV Ekeby


Kultis i Ramsåsa
Fredagen den 3 maj kl. 19.30
Mer info här!
Dansprogram här!
Välkomna
GDF Vildrosen


Gillesdansträff
Saleby Bygdegård
Lidköping
Lördagen den 11 maj kl. 13-ca 17
Mer info här!
Välkomna
Kultisgänget Lidköping


Vårdans
Fyren Norrsundet
Söndagen den 12 maj kl. 11.30
Mer info och anmälan här!
Välkomna
Folkdansgillet Rillen


"Hjälmardansen"
Ett arrangemang i Oskarshamnsdansen anda
Parkhallen Arboga

30 maj-1 juni

Mer info och anmälan här!

Välkomna


Grisfest med dans
Dansrotundan Lomma
Lördagen den 1 juni kl. 18-24
Svantes orkester
Efterinsläpp 19.15
Mer info senare
Välkomna
GDF Öresund


Grillkväll med dans
Floda Folket Hus
Öknaby
Lördagen den 15 juni kl.16
Mer info och anmälan här!
Välkomna
Gunilla & Sven


Gammaldans
Dansrotundan Lomma
Lördagen den 22 juni kl. 19.30
Erik Arnolds orksester
Dansordning: 2 moderna 1 gammaldans
Info: 040-546521
Välkomna
GDF Öresund


Hälsingehambon
Lördagen den 13 juli
Mer info och anmälan här!
Välkomna
Hälsingehambon


Dansträffen "Drejarn"
Lidköping
9-10 augusti
Mer info här!
Välkomna
Kultisgänget


Gillesdansträff
Norrhult
Lördagen den 31 augusti kl. 15
Mer info och dansprogram kommer senare
Välkomna
Aclaporten


Septemberdansen
Parkhallen Trollhättan
Lördagen den 7 september
Mer info kommer
Välkomna
Saabs Gammaldansförening


Intensivkurs
Södra Ljunga Bygdegård
Lördagen den 21 september kl. 09.00
Mer info och anmälan här!
Välkomna


Gilledansfestivalen
Medborgarhuset i Alafors
Lördagen den 5 oktober kl. 10-17
Mer info här!
Välkomna
DF Korkskruven


Gillesdansträff
Gruvan i Grums
Lördagen den 19 oktober  kl. 15
Mer info kommer senare
Välkomna
Grums Variationsdansare

 
Kurser och dylikt

DF Svingen
Vårens kurser startar vecka 3
Mer info och årsprogram här!
Välkomna
DF Svingen


Floda Folkets Hus
Öknaby
Gillesdans med start 18 jan kl 19
Mer info här!
Välkomna
Öknaby dansgrupp


Fräntorps Folkets Hus
Göteborg
Obygdens polskekurs
Start 10 jan
Mer info här
Välkomna


GDF Tre Ting
Särö
Gammaldans
Måndagar kl. 19.15-21.45
Mer info här!
Tre Tings hemsida
Välkomna


GDF Vildrosen
Ramsåsa
Vårens kultisprogram
22/2, 29/3 och den 3/5
Mer info här!
Välkomna!


 GDF Öresund
Lomma
Vårens program 2019

Hemsidan


 Grf:s danskalender 2019
kvartal 1 - 2 - 3 - 4


Hjalmogillet
 Alvesta
Vårens program här!
Välkomna


Holje Folkdansgille
Jämshögs
Lördagar kl. 17-21
2/3, 6/4, 12/10 och 9/11
Välkomna


Holkya Loge
Motions & Gillesdans
Vår och höst 2019
Start 5 maj kl.18.30
Mer info här!
Välkomna
Gunnel  och Harald


Höglandets kulturelle dansförening
Nässjö
Program 2019
Nybörjarkurs
Motionsdans
Föreningens hemsida
Välkomna!
HKDF



Norrahammars
Folkets Hus
Våren program 2019 här!
Jönköpings GDF


Norra Sandsjö Bygdegård
Gillesdans
Onsdagar 19.00
Mer info här!
Välkomna
Sävsjö Kultisdansare


Nävelsjö Bygdegård
Gillesdans
Fredagar kl. 19.00
Mer info här!
Välkomna


Oskarshamn
Idrottsvägen 14
Gillesdanskurs startar 21 jan
Mer info här!
Välkomna
Aclaporten


Trollhättan
Gerdhems Bygdegård
Gillesdans
Onsdagar 18.30-21.00
9/1-27/3
Välkomna
S
aabs GDF